Opublikowany przez: ULA 2012-11-20 12:55:21
Familie.pl: Czym jest ekomenstruacja?
Natalia Kozdra, ekokobieta.com.pl: Ekomenstruacja to menstruacja, podczas której używamy ekologicznych produktów menstruacyjnych, czyli takich, które zostały zrobione z ekologicznych materiałów, przyjaznych dla kobiecego ciała i środowiska naturalnego. Ekomenstruacja to też przede wszystkim używanie produktów wielorazowych, typu podpaski czy kubeczki menstruacyjne mooncup, czyli ograniczanie do minimum miesięcznych odpadów (przeciętna kobieta w ciągu swojego życia zużywa około 11,000 produktów higieny intymnej).
Takie produkty umożliwiają dbanie o siebie, komfort podczas menstruacji, ale też i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko związanego z naszą codziennością.
Familie.pl: W jaki sposób korzysta się z ekologicznych środków higienicznych takich jak podpaski i tampony wielorazowe czy kubeczki mooncup?
Natalia Kozdra, ekokobieta.com.pl: Podpasek i tamponów wielorazowych używa się podobnie, jak zwykłyc, z tą różnicą, że po użyciu należy je zamoczyć w zimnej wodzie, a potem wyprać w ekologicznym proszku lub orzechach piorących (w przeciwnym razie będziemy narażać naszą sferę intymną na działanie detergentów, co może spowodować podrażenia) i wysuszyć tak, jak suszy się bieliznę.
Należy je zmieniać co kilka godzin, zależnie od intensywności krwawienia. Podpaski wielorazowe mają taki sam kształt, jak zwykłe podpaski ze skrzydełkami, z tym, że nie zawierają kleju od spodu, a do bielizny mocuje się je za pomocą zatrzasków. Natomiast tampony wielorazowe to paseczek materiału, który przed użyciem należy zwinąć, aby otrzymać pożądany kształt i zaaplikować tak, jak zwykłe tampony.
Używając wielorazowych podpasek i tamponów dobrze jest mieć przy sobie nieprzemakalną saszetkę do przechowywania użytych produktów. Moim klientkom polecam też namaczanie ich w kilku kropelkach olejku herbacianego. Ma on właściwości bakterio i grzybobójcze, a więc zapewnia dodatkową ochronę przeciwbakteryjną
Kubeczki menstruacyjne mooncup to zupełnie inna sprawa. Mooncup zakłada się wewnątrz waginy, ale dużo niżej niż tampon. Jest on wielorazowy i zrobiony z silikonu medycznego, a więc całkowicie bezpieczny dla naszego ciała. Ma kształt dzwonka, przed użyciem należy go złożyć, włożyć do waginy i pozwolić mu, aby się otworzył. Dzięki niewielkim dziurkom na brzegu kubeczka zasysa się on do ścianek pochwy i jest szczelny.
Większości kobiet wystarczy 1-2 cykle, aby wypracować sobie właściwy dla nich sposób zakładania i położeniekubeczka. Mooncup, w przeciwieństwie do podpasek i tamponów, nie absorbuje, a zbiera krew miesiączkową i po kilku godzinach należy go opróżnić. Wyjmujemy mooncup delikatnie odciągając go od ścianki waginy, opróżniamy do toalety, opłukujemy wodą z mydłem (lub, jeśli jesteśmy w toalecie publicznej, w której nie ma zlewu, używamy wody z butelki mineralnej) i zakładamy znowu. Aby go wysterylizować, wystarczy go wygotowywać co 1-2 cykle.
Familie.pl: Pod jakimi względami różnią się one od tradycyjnych podpasek i tamponów?
Natalia Kozdra, ekokobieta.com.pl: Konwencjonalne podpaski i tampony zrobione są z min z miazgi drzewnej, która powoduje, że skóra nie oddycha, a więc sfera intymna jest narażona na odpażenia, a także na infekcje związane z podwyższoną temperaturą. Bawełna, która używana jest do produkcji podpasek i tamponów nie jest ekologiczna, a więc zawiera w sobie herbicydy i pestycydy, substancje szkodliwe dla środowiska naturalnego, które odkładają się w materiale.
Dodatkowo, aby otrzymać śnieżnobiały kolor podpaski i tampony bielone są chlorem, a podczas tego procesu wytwarzają się rakotwórcze dioksyny. Podpaski i tampony pozostają w kontakcie z najbardziej delikatną i chłonną częścią naszego ciała, a więc korzystając z nich przez 5-7 dni w miesiącu wchłaniamy wszystkie substancje, z którch zrobiono te produkty, czyli właśnie między innymi pestycydy i herbicydy, czy dioksyny.
Głównym mitem, który otacza konwencjonalne podpaski i tampony jest to, że są one sterylne, czyli, że nie zawierają bakterii. Nie jest to prawdą. Śnieżnobiały kolor, który ma na celu przekonanie nas, że podpaski i tampony są steryle tworzy iluzję braku bakterii na produktach higieny intymnej. A prawdą jest, że podpaski i tampony nie mogą być sterylne, bo byłyby wtedy mniej chłonne.
Kupując śnieżnobiałą biel podpasek kupujemy mit o ich higieniczności. A jest wręcz przeciwnie, nieoddychające substancje, z których są one zrobione (miazga drzewna w warstwach chłonnych, folia na wierzchu podpaski, polietylen czy polipropylen na jej spodzie), czy środki, które sprawiają, że podpaski wchłaniają nie tylko krew, ale też śluz odpowiedzialny za zdrowe środowisko w pochwie, naruszając bakteryjną równowagę naszej waginy. Stąd właśnie biorą się infekcje, odparzenia, a nawet grzybice sfery intymnej.
Wielorazowe podpaski i tampony, czy kubeczki mooncup są dużo zdrowsze, bo używając ich nie wchłaniamy do naszych ciał szkodliwych substancji, z których zrobione są zwykłe podpaski i tampony. Ponadto, ponieważ są one zrobione z naturalnych materiałów i nie zawierają superchłonnych pudrów czy żeli, chłoną tylko to, co powinny, czyli krew menstruacyjną. A ponieważ są wielorazowe, ograniczamy do minimum ilość comiesięcznych odpadów, które są obciążeniem dla środowiska zarówno podczas produkcji, jak i utylizacji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
78.8.*.* 2016.11.14 00:22
Zaraz żygne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.